Přijďte si k nám v klidu promluvit o Vašem účetnictví...

V září vstoupil v platnost nový zákon o rozhlasových a televizních poplatcích č. 348/2005 Sb. Od 1. října 2005 je výše rozhlasového poplatku za přijímač stanovena zákonem na 45 Kč (dosud 37 Kč) a výše televizního poplatku na 100 Kč (dosud 75 Kč) měsíčně. Poplatky za televizi budou růst i v dalších letech – od 1.ledna 2007 se bude platit 120 Kč a od 1.ledna 2008 měsíčně 135 Kč; se zvyšováním poplatků se bude postupně omezovat reklama ve veřejnoprávní televizi.

Domácnosti a podnikatelé, kteří nejsou v současné chvíli evidováni jako plátci rozhlasového poplatku nebo televizního poplatku, se stanou ode dne platnosti zákona poplatníky, pokud jsou připojeni k elektrorozvodné síti. Pokud na výzvu Českého rozhlasu nebo České televize nebudou moci doložit, že nevlastní ani neužívají rozhlasový nebo televizní přijímač (nebo jakékoli jiné zařízení schopné přijímat rozhlasové nebo televizní vysílání), vystavují se podnikatelé nebezpečí sankce ve výši 5 000 Kč za každý nepřihlášený rozhlasový přijímač a 10 000 Kč za každý nepřihlášený televizní přijímač.
Domácnosti
Ve společné domácnosti se platí pouze za jeden přijímač, a to i v případě, že v domácnosti je více přijímačů, včetně přijímačů umístěných v dopravních prostředcích a rekreačních objektech patřících členům domácnosti. Od poplatků jsou nadále osvobozeny osoby a domácnosti s měsíčním příjmem do 1,4 násobku životního minima; nově přibyla povinnost žádat o osvobození a prokazovat příjem každého půl roku. 

Právnické osoby 
Platí rozhlasový nebo televizní poplatek za každý rozhlasový nebo televizní přijímač.

Podnikající fyzické osoby
Platí rozhlasový nebo televizní poplatek za každý rozhlasový nebo televizní přijímač, který používají k podnikání nebo v souvislosti s ním (nezávisle na tom platí poplatek za rozhlasový nebo televizní přijímač ve své
domácnosti).

Citace z § 5 zák.č.348/2005 Sb.:
Základ poplatků
(1) Poplatník, který je fyzickou osobou, platí rozhlasový poplatek z jednoho rozhlasového přijímače a televizní poplatek z jednoho televizního přijímače, a to i v případě, že jich vlastní, drží nebo z jiného právního důvodu užívá více včetně rozhlasového nebo televizního přijímače, který je příslušenstvím jím provozovaného dopravního prostředku.
(2) Rozhlasový poplatek neplatí fyzická osoba žijící ve společné domácnosti s poplatníkem rozhlasového poplatku, který splnil oznamovací povinnost uloženou v § 8 odst. 2. Televizní poplatek neplatí fyzická osoba žijící ve společné domácnosti s poplatníkem televizního poplatku, který splnil oznamovací povinnost uloženou v § 8 odst. 2.
(3) Poplatník, který je fyzickou osobou, která je podnikatelem, platí rozhlasový nebo televizní poplatek z každého rozhlasového nebo televizního přijímače, který používá k podnikání nebo v souvislosti s ním; tím není dotčena povinnost platit poplatky podle ustanovení odstavce 1.
(4) Poplatník, který je právnickou osobou, platí rozhlasový poplatek z každého rozhlasového přijímače a televizní poplatek z každého televizního přijímače.

Rozhlasové a TV poplatky u právnických osob a podnikajících fyzických osob
Autorádia:  poplatníkem je provozovatel vozidla, platí se za každý přijímač
Auto na finanční leasing:  za každý přijímač platí nájemce 
Auto na operativní leasing:  za každý přijímač platí pronajímatel 
Počítač se zvukovou kartou připojený k internetu:  rozhlasový poplatek se prozatím nevybírá 
(Zákon o rozhlasových a televizních poplatcích stanoví, že předmětem rozhlasového/televizního poplatku, tedy rozhlasovým/televizním přijímačem, je zařízení technicky způsobilé k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového/televizního vysílání bez ohledu na způsob příjmu. Toto zařízení se považuje za rozhlasový/televizní přijímač i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu. Protože v tuto chvíli není možné jednoznačně odpovědět na otázku, jestli lze považovat počítače a podobná zařízení, přijímající rozhlasové/televizní vysílání prostřednictvím internetu šířeného po drátě či bezdrátově, za zařízení technicky způsobilá k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového/televizního vysílání, nebudou Český rozhlas a Česká televize z počítačů a podobných zařízení, přijímajících rozhlas a televizi pouze prostřednictvím internetu, poplatek prozatím vybírat.) 
Počítač vybavený TV kartou:  platí se za každý počítač
Mobilní telefon vybavený kartou obsahující rozhlasový tuner:  platí se za každý telefon
Mobilní telefon umožňující reprodukovat rozhlasové vysílání na základě příjmu "datového toku":  není předmětem rozhlasového poplatku

O Vaše účetnictví se postaráme.

Účetní firma Ing. Pavel Fojtík, ARX-účetnictví působí v oboru od roku 1991.

Ing. Pavel Fojtík je zapsán v seznamu Komory daňových poradců, evidenční číslo 1825. V současné době má firma 6 stálých zaměstnanců na vedení účetnictví klientů a na zpracování mezd.

Našimi klienty jsou zejména dceřinné společnosti zahraničních firem, střední a malé firmy a drobní podnikatelé.

www.ittech.cz  ARX - Daňové a účetní poradenství